Menu: 

Recepty


Restovaná cuketa se slaninou a tymiánem

zpět

500 g mladých cuket, 3 lžíce olivového oleje, 75 g prorostlé nebo anglické slaniny, 1 polévková lžíce posekaného čerstvého tymiánu, mořská sůl, čerstvě pomletý černý pepř, čerstvě vymačkaná šťáva z poloviny citrónu.

Cukety pokrájejte na kostky. Na pánvičce rozehřejte olej, přidejte na jemné proužky pokrájenou slaninu a restujte až zesklovatí. Přidejte cuketu a restujte za občasného míchání na prudkém ohni 3-5 minut. Kostky by se měly ze všech stran opéct do zlatova, ale neměly by příliš změknout. Poté přidejte tymián a mletý černý pepř, kterým nešetřete. Soli poté stačí pouze špetka, a při dostatku pepře nemusí být žádná. Pokapejte citrónovou šťávou a ihned podávejte.


Lečo z cuket

zpět

200 g cukety, 100 g papriky červené, 150 g cherry rajčátek, 150 g cibule, 2 stroužky česneku, 70 g rajčatového protlaku, chilli koření, koření na grilovanou zeleninu, provensálské koření, koření trikatu, 15 g olivového oleje, 50 g strouhaného eidamu 30% .

Na oleji zpěníme cibulku, poté přidáme na drobno nakrájenou cuketu (aby to bylo rychle hotový). Chvilku necháme osmahnout. Za tím si smícháme rajčatový protlak s 100 ml vody. Touto směsí podlijeme cuketu. Pak přidáme na jemno nakrájenou červenou papriku a na půlku překrojené cherry rajčátka. Dusíme. Přidáme na drobno nakrájený česnek. Podlíváme směsí chilli koření (opatrně!!), koření na grilovanou zeleninu, provensálského koření a vodou (100 ml). Asi za 15 minut by to mělo být měkké. Jako finální tečku přisypeme strouhaný sýr a podáváme.


Rajčata v sýrovém kabátku

zpět

rajčata majonéza light hrst čerstvé bazalky 2 vejce 3 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhanky 150 g strouhaného 30% eidamu olej na smažení parmazán sůl

Rajčata nakrájíme na plátky o tloušťce cca 1 cm. Nasekanou bazalku smícháme se strouhankou a strouhaným sýrem. Rajčata obalíme v hladké mouce, vejci, strouhance a smažíme dozlatova. Na talíř dáme listy salátu, na plátek citrónu naneseme lžičku majonézy, na vše naklademe smažená rajčata a posypeme parmazánem.


Papriky na česneku

zpět

10 paprik, 5 lžic oleje, 4 stroužky česneku, drcený kmín, sůl, mletý pepř, citrónová šťáva

Papriky omyjeme, zbavíme semeníků a nakrájíme je na nudličky. V hrnci rozehřejeme olej, zpěníme utřený česnek, přidáme papriky a bez podlití dusíme asi deset minut. Potom papriky osolíme, přidáme drcený kmín, trochu mletého pepře a podle chuti mírně zakápneme citrónovou šťávou. Podáváme jako oblohu k masu nebo konzumujeme s tmavým pečivem, bramborami nebo rýží.


Kapusta se sýrem

zpět

1 menší kapusta, sůl, 50 g másla, 6 lžic strouhanky, 100 g tvrdého sýra

Kapustu nakrájíme na čtvrtky, které opláchneme pod tekoucí vodou a pak je na pár minut ponoříme do studené vody s trochou octa. Do hrnce dáme vařit vodu se lžičkou soli a do vroucí vody vložíme čtvrtky kapusty. Vaříme asi 10 minut. Hotovou kapustu přelijeme rozehřátým máslem a posypeme sýrem. Můžeme také na másle osmažit strouhanku, přidat sýr a posypat kapustu touto směsí.


Čatní – chutney

zpět

1 kg zelených rajčat, 2 feferonky bez peciček (nebo nedávat, kdo nechce pálivé), 1 lžička mletého zázvoru (dle chuti), 6 stroužků česneku, 1 veliká cibule, 3 lžíce hrozinek, 8 zrníček kardamonu (nebo stačí kari), 1 1 šálku = 1/8 litur cukru = 5 lžic cukru (dle chuti), 1 1 šálku = 1/8 octa 8%, lžička soli (dle chuti)

Rajčata (nakrájená), česnek a cibuli (rozsekané), papriku (feferonky) a sůl uvaříme do měkka za stálehého míchání (možno podlít troškou vody). Do zahoustlé masy přidáme ocet, cukr, kardamon (kari), rozinky a vaříme a mícháme tak dlouho, až zhoustne. Pak plníme do teplých sklenic.


Mangold - Rady a recepty

zpět

Mangold lepší než špenát

Mangold, cibule, olej či sádlo, vejce, česnek, smetana

Povaříme ho v osolené vodě.it ve osolené vodě. Řapíky vaříme nejdříve a déle cca asi 15 minut do změknutí, listy stačí vařit kratší dobu cca 5-7 minut. Přecedíme a necháme okapat. Nadrobno nakrájíme cibuli a osmažíme na oleji či sádle, přidáme nakrájený uvařený mangold, vajíčka, česnek, smetanu, zamícháme a celé povaříme. Dosolíme dle chuti.

Uvařené řapíky mangoldu se strouhankou - výborná příloha

Mangold, olej či máslo, strouhanka

Řapíky uvaříme v osolené vodě. Poté je nakrájíme na kousky o délce cca 5-10cm. Strouhanku mírně osmahneme na másle či oleji. Řapíky dáme na talíř a posypeme osmaženou strouhankou.

Mangold jako základ na pizzu

Uvařené a nakrájené řapíky a listy mangoldu naklademe na těsto. Navrch pak dáváme další přísady typu kabanos, rajčata, česnek, sýr, olivy, slaninu/uzené maso

Uvařené řapíky mangoldu zapečené

Řapíky mangoldu uvaříme v osolené vodě. Přecedíme a nakrájíme na kousky o délce cca 5-10cm.
Zapíkací misku vymastíme olejem, vysypeme strouhankou a dáme mangold, slaninu / uzené maso, nastrouhaný sýr a smetanu. Dáme zapéct do trouby.


Pórková polévka

zpět

Nejprve si v menším hrnci na malém kousku másla rozpustím kostičku droždí. Míchám tak dlouho při mírné teplotě, dokud se zase droždí nezačne spojovat a opět nezhoustne. Odstavím a nechám vychladnout.

Očistím si důkladně 2 pórky a 1 cibuli a nakrájím nadrobno. Cibuli zvlášť.

Ve velkém hrnci, ve kterém chci mít finální polévku, udělám na dně cibulovou jíšku. Tedy cibule se orestuje na trošce oleje do sklovata. Na to dvě velké lžíce mouky. Krátce orestovat - zahnědnout a rychle zalít tak do půlky hrnce studenou vodou. Dokonale rozmíchat vrtilkou nebo vymíchat tyčovým mixerem. Bude to houstnout, jak se voda bude postupně dostávat k varu. Průběžně míchat ode dna, aby se mouka nechytla na dno. Do toho naházím nakrájené pórky a ještě naleju trochu mléka, ne moc, tak čtvrt litru. Celé se uvede do varu a mírně vaří, aby pórek změkl. Ochutit: trochu kmínu, pepř, sůl, podravka nebo kousek zeleninového bujónu.

Mezitím, když se to vaří, si rychle dělám knedlíčky a občas míchám. Nebo si raději udělejte knedlíčky v klidu předem.

Knedlíčky: do zchladlého droždí klepnu větší vejce, trochu petrželky, soli, 1 stroužek česneku a trochu strouhanky. Pečlivě umíchám. V případě potřeby přidávám opatrně strouhanku, tak aby to bylo akorát a dobře se dělaly knedlíčky. Aby se to hezky k sobě lepilo a nedrobilo. Zkouším válet v rukou. Kousek uždíbnout, zmáčknout a uválet. Z jedné kostky droždí tak 20 až 25 knedlíčků.

Naházím všechny knedlíčky do vařící se polévky. Podmíchnu ode dna opatrně. Vyplavou. Vhodím hrst větších těstovin a povařím cca 8 minut, aby těstoviny byly měkké. Finálně dochutím, je-li potřeba, a je to. Přeji dobrou chuť.


Grilovaná jablka

zpět

2 velká jablka, 40 g másla, 2 káv. lžičky mleté skořice, citrónová kůra z 1 citronu, citrónová šťáva z 1 citronu , 200 g měkkého tvarohu, 40 g moučkového cukru, 50 g rozinek, 4 káv. lžičky medu

Tvaroh smícháme s cukrem, rozinkami, citrónovou kůrou a citrónovou šťávou. Jablka rozpůlíme napříč (jako na Vánoce, když z jaderníku chceme vytvořit hvězdičku), odstraníme jádřince a položíme na gril (nejprve rozkrojenou stranou, pak stranou se slupkou), po opečení vložíme do důlku kousek másla a posypeme skořicí.
Jakmile se máslo rozpustí, sejmeme z grilu a na talířku plníme jablka tvarohem, pokapeme medem, zdobit můžeme mátou nebo meduňkou.


Jablka v těstíčku

zpět

4 jablka, 50 g hrubě nastrouhaných ořechů, lžíce nasekaných rozinek, lžíce nasekaných sušených švestek, lžička medu, lžička rumu, mletá skořice, sůl, 350 g listového těsta, 1 vejce, moučkový cukr.

Jablka omyjeme, osušíme a odstraníme jádřince. V míse smícháme ořechy s rozinkami, sušeným ovocem a medem. Přidáme rum, skořici a špetku soli a směsí naplníme jablka. Těsto rozválíme na 5 mm silný plát a rozkrájíme na čtyři čtverce. Na každý čtverec dáme naplněné jablko, těsto na rozích potřeme částí rozšlehaného vejce a vždy dva protilehlé rohy nad jablkem spojíme. Zabalená jablka potřeme zbylým rozšlehaným vejcem, promíchaným se lžící vody a pečeme asi 5 minut při vyšší teplotě, pak teplotu snížíme a pečeme ještě dalších 15 až 20 minut dle velikosti jablek. Hotové pocukrujeme a podáváme.


Brambory na smetaně

zpět

1 kg brambor, 1 lžíce másla, 350 ml smetany, 50 g strouhaného sýra, 4 stroužky česneku, muškátový oříšek, sůl, pepř

Brambory oloupejte a nakrájejte na plátky. Zapékací mísu vymažte máslem, plátky brambor do ní naskládejte tak aby se překrývaly jako střešní tašky. Prolisovaný česnek smíchejte se smetanou, ochuťte solí, pepřem a muškátovým oříškem. Brambory zalijte ochucenou smetanou a pečte v troubě vyhřáté na 200 oC. Krátce před dopečením je posypte sýrem a vraťte do trouby. Pokrm můžete podávat se zeleninovým salátem.


Bramborové curry

zpět

300 g brambor, 1 větší květák, 3 cibule, 4 stroužky česneku, tuk, lžíce hořčičných semínek, lžička mletého kmínu, lžička mletého koriandru, mletý pepř, 500 ml vody, sůl, 3 - 4 rajčata

Brambory očistíme a uvaříme ve slupce téměř doměkka (nikoliv úplně), slijeme a necháme vychladnout. Květák rozebereme na růžičky, česnek a cibuli oloupeme. Na pánvi rozehřejeme tuk a lehce na něm opražíme hořčičná semínka. Po několika minutách přidáme kurkumu, cibuli nakrájenou na kousky, prolisovaný česnek a pepř. Po chvilce přidáme i květák, chvíli dusíme a pak podlijeme vodou a osolíme. Takto dusíme asi 5 - 10 minut. Mezitím oloupeme oloupeme a nakrájíme brambory a asi na 10 minut je do směsi přidáme. Nakonec spaříme, oloupeme a nakrájíme rajčata, která do směsi vmícháme, lehce provaříme, podle chuti osolíme nebo jinak uchutíme a podáváme. Můžeme ozdobit petrželovou natí.


Brambory plněné brynzou a šunkou

zpět

10 menších brambor, 25 dkg brynzy, 10 dkg šunky, 1 menší cibule, 5 dkg uzené slaniny, sádlo, kmín, pepř, sůl, sladká a pálivá mletá paprika.

Oškrábané a omyté syrové brambory rozpůlíme, nožem po obvodu bramboru nejdřív do hloubky asi 1 cm uděláme řez a vnitřek brambor vydlabeme pomocí vykrajovače. Vydlabané kousky pak drobně nasekáme, jemně osolíme, opečeme na cibulce a smícháme s brynzou. Přidáme trochu sladké a pálivé papriky a nadrobno nakrájenou šunku. Směsí naplníme půlky brambor, přikryjeme druhou půlkou a posypeme kmínem. Na každý brambor položíme plátek uzené slaniny a upečeme v troubě na sádlem vymazaném pečícím papíře nebo plechu.


Pikantní hovězí maso

zpět

60 dkg falešné hovězí svíčkové, 2 cibule, 1 lžíce hořčice, 6 stroužků česneku, 2 až 5 lžiček chili omáčky, 5 lžic kečupu, 5 dkg špeku, sůl a voda podle potřeby, 1 lžíce sádla

Do pekáčku, si dáme kečup, chili, hořčici, sádlo, trochu vody a smícháme, přidáme na kousky nakrájené maso a ostatní suroviny vcelku, protože je po změknutí masa vyndáme.
Maso dusíme doměkka, nezapomeneme podlévat vodou. Hovězí trvá dost dlouho klidně i přes hodinku. Já to kolikrát nevydržím a dávám to nakonec ještě na chvíli do papiňáku.
Z hotového masa vyndáme cibuli, česnek, špek, přidáme vodu a rozmixujeme. Přilijeme zpátky k masu a podle potřeby ještě rozředíme vodou nebo zahustíme trochou mouky


Hovězí rolky

zpět

4 hovězí plátky, 4 plátky uzeného sýra, 4 plátky slaniny, sůl, pepř, rajčata, můžou být i žampiony, smetana, trochu másla, větší cibule

Větší cibuli osmahneme na másle, pak přidáme nakrájená rajčata (případně žampiony) a přídáme předem připravené hovězí rolky (hovězí plátek na něm sýr a angl.slanina - pak zarolovat, případně ochutit solí a kořením). Vše zavřát v tlakovém hrnci a po získání tlaku vaříme ještě cca 25 min. Následně vypnout a počkat až spadne tlak. Vyndáme rolky, přídáme smetanu a z výpeku udělám omáčku, kterou nakonec rozmixovat.
Rolky se podávají s bramborem přelité omáčkou


Roštěná na selské omeletě

zpět

3 vejce, 1/4 cibule červené, 20 g slaniny, 1 plátek hovězí roštěné, 3 brambory menší, sůl, pepř, olej

Plátek masa očistíme, lehce naklepeme, opepříme a potřeme olejem. Necháme odležet. Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na plátky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na proužky nebo klínky. Slaninu nakrájíme na drobné kostičky. Vejce rozšleháme a opepříme. Na pánvi rozškvaříme slaninu, vmícháme polovinu nakrájené cibule, poklademe plátky brambor a zalijeme rozšlehanými vejci. Pečeme pomalu z obou stran. Na jiné pánvičce si na oleji prudce opečeme plátek roštěné. Z každé strany pečeme asi 2 minuty. Selskou omeletu přesuneme na talíř, na ni položíme roštěnou, posypeme jarní cibulkou a přelijeme výpekem z masa. Podáváme se sterilovanou paprikou, kyselou okurkou a hořčicí.


Panenka se šunkou

zpět

Vepřová panenka, 10dkg šunky, 1 balíček zelených oliv, pórek, čerstvá červená kapie, kečup, olivový olej, pepř, sůl.

Panenku naklepeme, okořeníme solí a pepřem a zprudka opečeme na olivovém oleji, na to vysypeme všechny pokrájené ingredience a pokapeme kečupem, dusíme asi čtvrt hodiny, aby vše změklo. Podáváme s různě upravenými brambory a zeleninovým salátem.


Vepřová játra se žampiony

zpět

400 gramů vepřových jater, 150 gramů malých žampionů, 2 stroužky česneku, 2 lžíce hladké mouky, 300 ml vývaru z masa, olej, sekaná petržílka, mletý pepř, sůl.

Játra očistíme a nakrájíme na plátky. Obalíme je v mouce a na dvou lžících rozpáleného oleje zprudka dozlatova osmahneme v pánvi. Vyjmeme a uložíme do tepla. Do výpeku přidáme lžíci oleje, vložíme celé nebo podélně na poloviny rozkrojené očištěné žampiony a tenké plátky česneku a 2 minuty za stálého promíchávání opékáme. Přidáme vývar, zprudka povaříme do hustší šťávy, osolíme opepříme, vložíme játra, prohřejeme, zasypeme petrželkou a podáváme.


Mon plaisir

zpět

400 g vepřové kýty, 400 g tenkých bramborových hranolků, 4 větší sladkokyselé sterilované okurky, 2 čerstvá vejce, 4 vejce uvařená natvrdo, hladká mouka, strouhanka, olej salátový, citronová šťáva, krupicový cukr, máslo olej na smaženi.

Okurky nakrájíme na plátky, natvrdo uvařená vejce také, pokapeme salátovým olejem smíchaným s citronovou šťávou a cukrem a necháme v chladu odležet. Z masa nakrájíme nudličky, které osolíme, obalíme v hladké mouce, v rozšlehaných vejcích a ve strouhance. Smažíme ve vyšším oleji dozlatova a dáme okapat na papírové ubrousky. Osmažíme i tenké bramborové hranolky, osolíme je a promícháme se smaženými masovými nudličkami a lehce vmícháme připravený salát. Ihned podáváme.


Vepřové maso na jablkách s hořčicí

zpět

4 vepřové plátky 2 jablka nakrájená na klínky i se slupkou 1 cibule nakrájená na půlkolečka 1 lžička sušeného tymiánu 100ml vývaru nebo bujónu 2 lžičky hrubozrnné hořčice 2 lžičky medu Sůl, pepř, olivový olej a máslo

Maso osolíme , opepříme a potřeme olivovým olejem. Nahřejeme hrnec (že je hrnec správně rozehřátý, zjistíme tak že pokud do něj cákneme kapku vody začnou nám po dně skákat kuličky vody) a tehdy vložíme plátky masa. Po uvolnění, otočíme a opět čekáme až se plátky odlepí ( 6 – 7 minut ). Maso vyjmeme a vložíme do misky a uzavřeme . Do hrnce dáme trochu olivového oleje a kousek másla , nasypeme cibuli a restujeme 3 minuty. Nalijeme vývar , med a hořčici s tymiánem , přivedeme do varu. Vložíme maso s jablky i se šťávou . Přiklopíme poklicí a dusíme asi 4 minuty na malém výkonu. Vypneme a necháme ještě 3 minuty dotáhnout . Příloha : Vařené brambory nebo rýže


Skopové s lilkem

zpět

750 gramů skopového, 500 gramů lilku, 2 rajčata, 1 větší cibule, 2 stroužky česneku, 1/2 litru vývaru, sůl, pepř, olej, máslo

Lilky omyjeme, odřízneme konce, osolíme a odložíme na půl hodiny. Maso nakrájíme na kostičky. Cibuli a česnek oloupeme a nasekáme na drobno. Rajčata omyjeme a nakrájíme. Lilky osušíme a na másle s trochou oleje osmažíme z obou stran a vyndáme na ubrousek. Maso na stejném tuku osmažíme. V hrnci osmahneme cibuli s česnekem, přidáme rajčata, skopové, ochutíme solí a pepřem, vlijeme vývar a dusíme pod pokličkou půl hodiny, pak přidáme lilek a dodusíme další půl hodiny.


Skopové maso na kari

zpět

400 g skopového masa, olej, sůl, mletý pepř, 1 cibule, 400 g patisonů, kari koření, masosový vývar (bujón), zelené papriky, 2 rajčata, 2 mladé cibulky, čerstvý kopr

Maso očistíme, umyjeme, nakrájíme na malé kostky, které opečeme na rozehřátém rostlinném oleji, osolíme, opepříme, přidáme drobně nakrájenou očištěnou cibuli a zpěníme. Patizony oloupeme, zbavíme jaderníků a nakrájíme na malé kostky. Přimícháme k masu, opečeme, posypeme kari kořením, podlijeme masovým vývarem a dusíme do poloměkka. Potom přidáme nakrájené zelené papriky bez jaderníků a později oloupaná nakrájená rajčata a vše dusíme do měkka. Nakonec posypeme očištěnou, na kolečka nakrájenou mladou cibulkou a drobně nasekaným mladým čerstvým koprem, promícháme a odstavíme.


Skopové kotlety na zelenině

zpět

8 skopových kotlet, sůl, 3 lžíce oleje, cibule, 1 lžíce hladké mouky, 1 lžíce rajčatového protlaku, mletá paprika, 200 g rajčat, 200 g paprik

Kotlety zbavíme loje, po obvodu maso nařízneme asi na dvou místech, naklepeme je, osolíme a opečeme po obou stranách na rozehřátém oleji. Kotlety vyjmeme, na oleji osmažíme drobně nakrájenou cibuli, zasypeme ji moukou a mletou paprikou, po zpěnění vmícháme rajčatový protlak, opět jej osmahneme, zalijeme trochou vody, rozmícháme a osolíme. Přidáme zpět kotlety, nakrájená rajčata a papriky a dusíme pod pokličkou do změknutí. Při dušení kotlety obrátíme a podlijeme vodou. Podáváme s houskovými knedlíky nebo s vařenými bramborami.